Osocze bogatopłytkowe i fibryna

Co to jest osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa? Czym się różnią?

Osocze bogatopłytkowe, znane również jako PRP (Platelet Rich Plasma), to koncentrat płytek krwi. Pozyskuje się je z krwi pacjenta i stanowi koncentrację trombocytów, czyli płytek krwi, w niewielkiej ilości osocza. Te komponenty odgrywają kluczową rolę w regeneracji komórek skóry. Czynniki wzrostu, które zawierają, stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, aktywują mikrokrążenie oraz pobudzają syntezę DNA, co przyczynia się do odnowy skóry. Dzięki temu osocze bogatopłytkowe jest skutecznym materiałem wspierającym odmładzanie, przyspieszających proces gojenia oraz regeneracji, łącznie z odrostem włosów.

Z kolei, fibryna bogatopłytkowa, określana jako PRF (Platelet Rich Fibrin), to koncentrat płytek krwi, zawierający komórki macierzyste oraz fibrynogen. Jest substancją pozyskiwaną z krwi pacjenta, ale w porównaniu do osocza bogatopłytkowego zawiera wielokrotnie więcej płytek krwi. To za sprawą tych dodatkowych składników fibryna bogatopłytkowa posiada znacznie większą ilość czynników wzrostu. Można ją nazwać swoistym „eliksirem młodości”.

Dodatkowo, fibryna bogatopłytkowa zawiera fibrynogen, który ma zdolność do tworzenia struktur w postaci sieci, w których zatrzymują się płytki krwi. Powstaje tymczasowy stelaż, który podnosi tkanki i wypełnia ubytki. Dzięki trójwymiarowej strukturze, w której zatrzymane są płytki krwi, czynniki wzrostu są stopniowo i długotrwale uwalniane. W przeciwieństwie do osocza bogatopłytkowego, gdzie wydzielanie czynników wzrostu następuje szybko po podaniu, fibryna bogatopłytkowa pozostaje aktywna nawet przez dwa tygodnie. Stopniowo uwalnia czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste (1-2%), które ciągle regenerują i wzmacniają tkanki poddane leczeniu.

Czy post był interesujący i pomocny? Daj znać w komentarzu! 😊

Zapraszam na zabieg! Zapisy przez booksy lub w DM! 💜